Основне Лозничке Вукове школе заједно обележиле Међународни дан матерњег језика у Вуковом Тршићу

Слава Богу на још једном дивном дану! Међународни дан матерњег језика, који се традиционално обележава 21. фебруара сваке године, основне школе ,,Вук Караџић“ из Лознице и Липнице и ОШ ,,Вукова спомен школа“ из Тршића обележиле су на један изузетан и јединствен начин, не само у духу истицања овог важног датума и значаја очувања матерњег језика, већ и давања подршке ученицима да кроз предности сарадничке наставе и вршњачко учење стекну трајна знања. Овај пут, одлучили смо се да дамо подршку осмацима у припреми Завршног испита и да то урадимо на занимљив начин, укључујући све ученике. Најпре су ученице осмог разеда лозничке Вукове школе Милица Стојановић, Ђурђина Ђурић и Марта Ђуричић урадиле квиз из књижевности за осми разред кроз енигматику у сарадњи са наставницом Жељком Марковић и Сањом Симић де Граф док је ученица петог разреда Николина Марковић урадила пано о Међународном дану матерњег језика а ученица осмог разреда Татјана Симић урадила је пано на ком је иконописала Светог Саву и на ком је истакнут један значајан део из ,,Завештања Стефана Немање о језику“. Затим су наставнице српског језика тршићке школе Катарина Алексић и липничке школе Катарина Антонић уредиле и осмислиле питања за квиз припреме за Завршни испит. У ОШ ,,Вукова спомен школа“ реализовали смо квиз уз подршку директора тршићке школе Александра Поповића, који нам се показао,већ по други пут кроз овакав вид сарадње, као диван домаћин, затим директора липничке школе Александра Гајића и лозничке школе Владана Андрића и педагога тршићких школа Душице Јовановић и Наташе Рогановић реализовали овај квиз у којем су учествовали осмаци Вукових школа. Имали смо подршку и вероучитеља о.Јована Секулића и вероучитељице Тијане Васић, као члана жирија. Ученике нисмо делили по школама, него у три мешовите групе и пријатно смо се изненадили показаним знањем. Најјачи утисак је баш тај да су ученици изразили жељу да дуже траје овај квиз и да се чешће дружимо. Ми ћемо се потрудити да им изађемо у сусрет јер се надамо да ћемо у будућности реализовати много заједничких пројеката.

По завршетку наших активности, отишли смо да испред Вукове куће подржимо програм још једне Вукове школе- гимназијалаца. Програм Центра за културу „Вук Караџић“ „Завичај у бечким слутњама“ припремљен је у сарадњи са Огранком Вукове задужбине Лозничке гимназије.

Координаторка пројекта Сања Симић де Граф, професорка енглеског језика и педагошка саветница