Скочи на садржај

Обележен Европски дан језика кроз интегративну наставу са средњошколцима

Дана 20.9.2024. године у сусрет обележавању Европског дана језика 26.септембра, ученици седмог разреда заједно са својом наставницом енглеског језика и педагошком саветницом Сањом Симић де Граф имали су интегративан двочас са одељењима кувара и конобара I7 и III6 и њиховим професоркама угоститељства Дејаном Лазаревић и куварства Љиљаном Јовановић.

Припремне активности за ово гостовање већ су реализоване у нашој школи где су ученици шестог и седмог разреда имали добровољан пројектни задатак на тему угоститељства и куварства, као и слободан избор техника и материјала како ће то презентовати. Био је доста заинтересованих ученика, радили су паное индивидуално, у пару и групно и презентовали угоститељске објекте, затим кулинарски вокабулар као и енигматику на тему угоститељства и кулинарства. Неки ученици правили су занимљиве презентације на ову тему. Ученица седмог разреда Валерија Кудриавцев, предложила је да осмисли кратко предавање на тему језика користећи се својим матерњим руским језиком али и језицима које течно говори а то су хебрејски, српски и енглески, тако да је осмислила једно изузетно предавање од историје језика па све до занимљивих вежбица погађања значења разних речи из сродних словенских језика. С обзиром да је тему урадила веома студиозно, одлучили смо да у оквиру интегративне наставе у сарадњи са средњошколцима Валерија изложи своје предавање.

У Економској школи срдачно су нас дочекале професорке Дејана и Љиљана са својим ученицима, а најбољи панои изложени су у великој угоститељској сали где смо и реализовали наше активности. Валерија је изложила своје предавање и уследио је занимљив део погађања значења речи из разних словенских језика, што је ученицима било јако занимљиво и врло радо су учествовали. Након тога уследило је још једно изненађење а то је да је Валерија прочитала 135/136 псалам на хебрејском језику и показала како заправо изгледа хебрејски језик тако што су ученици имали прилику да виде Псалтир на овом језику. После Валеријиног предавања, уследило је предавање Сање Симић де Граф са интерактивним вежбицама кроз енигматику из разних европских језика, од повезивања речи са језицима на које се односе, асоцијацима, позајмљеницама, матерњим језицима композитора, научника, спортиста…Ученицима је указано на значај очувања сваког језика и да је неопходно да негују свој матерњи језик, водећи рачуна да се не користе позајмљеницама из других језика уколико постоји адекватна реч на матерњем јер је очување језика истовремено и очување народа.

Сања Симић де Граф, професорка енглеског језика и педагошки саветник