Игром до знања – разломци

У петак 9.6.2023. одржан је тематски дан у трећем разреду ,,Игром до знања-РАЗЛОМЦИ“ које су организовале учитељице Жељка Дејановић и Зорица Јањић а прикључила им се наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф.

Ученици два одељења трећег разреда су подељени у осам група. Час је почео песмом ,,Ау, што је школа згодна“ Љубивоја Ршумовића. Вођен је разговор о песми: Како ученици проводе време у школи? Шта раде за време одмора? Да ли се деси да неко некад заборави ужину? Како се подели ужина? Да ли се знак поделити користи у математици (запис на табли : ). Који знак још користимо за дељење (разломачка црта). Шта представља бројилац а шта именилац? Ученицима су подељене јабуке, брескве, поморанџе, банане, урме, смокве (свакој групи исти број). Учитељице су захтевале да деле воће представљено разломцима. Од добијених делова ученици су састављали воћне аранжмане. Свим групама су подељени задаци везани за разломке где су сами објашњавали осталим групама како су дошли до решења. На табли су написане намирнице које треба искористити да би се направио ,,бакин колач“. Потребни састојци били су изражени разломцима, чијим су претварањем у одговарајућу меру дошли до рецепта за поменути колач који су им учитељица на крају часа поделиле као изненађење да се почасте. Наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф заједно са ученицима је кроз игровне активности и енигматику у виду интерактивне презентације утврђивала називе појединих намирница на енглеском језику а ученици су се највише обрадовали омиљеној игри-асоцијације. Имајући у виду да математика, а у овом случају разломци често представљају тешкоће ученицима и да им је увек потребна и додатна подршка, кроз овај тематски дан ми смо постигли свој циљ а то је да су деца у радости и лепом расположењу, мотивисана и пуна идеаја дошла не само до трајних знања која ће применити у пракси већ уживала и да ће им овај тематски дан остати у памћењу као идеја да се кроз тимски рад и са мало напора и кроз игру може пуно тога научити.