У протеклом периоду, од 22.4.2026. до 24.4.2026. обележили смо Дан планете Земље разноврсним активностима кроз интегративан тематски дан у ИО Зајача, као и у матичној школи кроз интегративне часове већине школских предмета као и пројектне задатке ученика матичне школе.
На сам Дан планете Земље 22.4.2026. наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф заједно са ученицима 7-3 обађивала је и утврђивала лексику у вези са животном средином кроз лекцију Unit 6: Global issues. Ученици су утврђивали Први кондиционал кроз дискусију о глобалним проблемима одговарајући на питања According to the text, what are the main causes of climate change?What are some of the consequences of deforestation / carbon emissions? What can we do to protect our planet?…Ученици су у договору са наставницом одлучили да наредну лекцију “ Green school project“ реализују наредног часа кроз групни рад и радионичарску наставу. Истог дана, ученицима петог и осмог разреда понуђен је додатни пројектни задатак где су ученици имали избор идеја и материјала везан за ову тему, а своје радове би презентовали следећи час. Дана 24.4.2026. ученици одељења 7-3 имали су радионичарску наставу где су кроз енигмататику у оквиру групног рада имали задатак да што креативније укажу на значај ове теме. Истакнуто је да сваки ученик треба да буде упослен у складу са својим могућностима, тако да су вође група имале задатак да се тиме руководе у организацији групног рада. Ученици основног нивоа знања су комбиновали већ постојеће вежбе у радној свесци и уџбенику и уз вршњачко учење решавали дате вежбе. Ученици средњег ниво осмишљавали су вежбе комбинујући обрађену граматику са овом лекцијом. Ученици напедног новоа имали су задатак да дају сопствене идеје и решења везаних за Дан планете земље тако да се истовремено укаже значај овог датума кроз обађену лексику и гаматику. Ученици петих, шестих и осмих разреда имали су могућност учешћа у пројекту кроз додатан ради ваннаставне активности где су по сопственом избору, индивидуално, групно или у пару, осмишљавали свој пројекат. Пројекти су били веома креативни, углавном групни а ученици су одушевили јер су успели да повежу градиво енглеског језика са више предмета кроз заједнички рад.
Дана 23.4.2026. у ИО Зајача реализоване су различите активности у којима су учествовали ученици млађих и старијих разреда заједно са њиховим учитељицама Миланком Васиљевић и Маријом Лазић као и предметним наставницима, међу којима и наставница биологије Гордана Васиљевић. Циљ активности био је подизање свести о значају очувања животне средине, као и развијање еколошке културе код ученика. Тематски дан је започет тако што је наставница хемије Бојана Томић кроз кратак еколошки филм „Иронија утицаја на нашу планету“ истакла значај заштите животне средине и прогресивност људског немара према биљкама и животињама. Ученици седмог разреда припремили су еколошке картице са појмовима на српском и енглеском језику, тако да су два иста појма означена квадратима у истој боји. Ученици осмог разреда израдили су пано о значају заштите вода, са посебно истакнутим загађивачима и мерама пречишћавања воде. У сарадњи са наставницом историје Милосавом Савић, ученици осмог разреда истакли су и значај воде кроз историју. Након презентације паноа ученици старијих разреда исписивали су еколошке дефиниције на табли и са наставницом српског језика и књижевности Драганом Штукелић обновили знање о врстама речи. Посебно интересантан део активности био је обилазак мини ботаничке баште у учионици млађих разреда, где су ученици имали прилику да се упознају са различитим биљним врстама, њиховим значајем и условима за раст и развој. Наставница математикe Мирјана Милићевић са ученицима старијих разреда подељеним у три групе задала је по један рачунски задатак из екологије. Прва група ученика петог и шестог разреда решавала је задатак „Рециклажа папира“ који захтева примену знања о разломцима и процентима. Друга група ученика шестог и седмог разреда имали су задатак „Садња дрвећа“ у ком су поставили и решавали линеарну једначину. Трећи задатак „Потрошња воде“ за групу ученика седмог и осмог разреда представљао је подсетник из наставних јединица о запремини и превођењу мерних јединица. Ова активност у највећој мери подстакла је ученике на дружење, размену мишљења током израде задатака уз додатну поруку да се знање заправо надограђује током целоживотног учења. Све активности протекле су у позитивној атмосфери, уз активно учешће ученика и сарадњу између млађих и старијих разреда.
Посебно смо поносни на све ученике и наставнике што су вршњачким учењем, сарадњом и креативношћу успели да кроз тематско планирање, диференцирану наставу, креативне активности и жељене пројекте успели да утврде актуелно градиво и повежу га са реалним животом кроз јачање свести о заштити природе и очувању наше планете.
Сања Симић де Граф, проф. енглеског језика и педагошки саветник









