Европски Дан науке

Дана 7.11.2019. обележен Европски Дан науке кроз интегративну наставу физике, математике, енглеског језика и италијанског језика. Одличили смо да овај тематски дан буде посвећен нашим научницима Николи Тесли и Милеви Марић. Реализатори ове наставе су ученици осмих разреда и наставник физике Владан Митровић, наставница математике Јелена Трипковић, наставница италијанског језика Мирјана Марковић и наставница енглеског језика Сања Симић де Граф.

Ученици су кроз интегрисану наставу имали квиз на енглеском језику у виду интерактивне презентације коју је осмислила наставница енглеског језика Сања Симић де Граф кроз асоцијације, отварање поља са научницима и њиховим изумима, игара „корак по корак“, асоцијацијама. Наставница италијанског језика Мирјана Марковић одржала је предавање везано за италијанског научника Марконија који је радио као техничар код Николе Тесле и коме су се приписивале неке Теслине идеје и изуми које је он вешто преузимао од Николе Тесле.

Наставница математике Јелена Трипковић одржала је предавање о Милеви Марић, кроз интерактивну презентацију коју је осмислила а на крају су ученици пратили кратак филм о Милеви Марић на енглеском језику. Милева Марић Ајнштајн је дефинитивно имала већи значај и утицај на Ајнштајнова открића него што јој се званично приписује, а ми смо кроз ово предавање сазнали доста тога што нисмо знали о овој сјајној математичарки коју Србија не сме да заборави.

Са ученицима смо се договорили о пројектним задацима везаним за науку које можете пратити на овој страници…

Светски дан науке 2021

Поводом Светског дана науке, који се обележава 10. новембра, наставница енглеског језика Сања Симић де Граф упутила је позив колегама да заједнички обележимо овај дан кроз разне активности, угледне часове, интегративну наставу и тематско планирање. Доста наставника се одазвало позиву, тако да смо доблили једну изузетну ризницу идеја за обележавање овог датума.                                                            Сања Симић де Граф, координатор

СВЕТСКИ ДАН НАУКЕ КРОЗ ИНТЕГРАТИВАН ЧАС МАТЕМАТИКЕ, ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА И ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА
У одељењу 7-1 утврђивали смо Питагорину теорему кроз интегративан час математике, енглеског језика и физичког васпитања. Реализатори овог часа су наставница математике Александра Деспотовић, наставник физичког Добро Андрић и наставница енглеског језика Сања Симић де Граф.Ученике смо поделили у три групе. Повезивали смо математику са енглеским језиком и осталим дисциплинама кроз интерактивну презензацију, решавали ребусе, асоцијације, а задатке смо радили тако што су нам као подсетник Питагорине теореме служиле шаховске фигуре и њихови потези, а о самом шаху и правилима говорио је наставник физичког Добро Андрић. Наставница Александра Деспотовић се потрудила да ученике добро припреми, а ученици су показали изузетно знање.Погледајте презентације наставнице Сање Симић де Графhttps://www.youtube.com/watch?v=oaLi-kg6hgY

У петак 5.11. у Зајачи на часу Технике и технологије су ученици 7-4 са својом наставницом Мирјаном Милићевић обележили Светски дан науке (10.11.). Ученици су прво правили геометријска тела коцку, квадар, пирамиде и друге разне призме. Од њих су правили модел који им је послужио да лакше схвате и нацртају тродимензионалну ортогоналну пројекцију. А ти модели геометријских тела ће послужити ученицима осмог разреда за час математике.